Ohlasy workshopu afrického tance - Semily 13.9.2014

Přirozenost, krása, energie, relaxace a vnímání přírody a sebe sama - to všechno jsme objevovali v západoafrickém tanci. Děkuji všem účastnicím a účastníkům workshopu afrického tance v Semilech, který jsme pořádali za podpory rodinného centra Gynomai. Nadchla mne nejen atmosféra, která panovala v průbehu tance, ale i radost a taneční dovednosti tanečnic a tanečníků.

Workshop se konal v sobotu 13.9.2014 od 15 do 18 hodin v prostorách rodinného centra Gynomai v Semilech, Nádražní 214. http://gynomaisemily.webnode.cz/kontakt/

Děkuji také bubeníkovi Janu Koutnému a bubenici Tereze Havránkové (Tiché), kteří workshop doprovázeli energickou a smyslnou hrou na západoafrické bubny. Jan Koutný doprovázel tanec na sólové djembe, je dlouholetým členem kapely Tiditade a zkušeným bubeníkem, který se aktivně věnuje doprovodu tanečnic hrou na sólové i basové bubny. Na basové bubny hrála při workshopu Tereza Tichá, která se zabývá také výukou hry na djembe pro děti a dospělé zejména v Libereckém kraji. Je členkou jablonecké kapely Tutabota.

Tančili jsme tanec Djansa, který pochází z Mali. Tančili jej původně zejména muži a ti jej pojímali jako vzájemné soupeření a předváděli v něm své schopnosti a přednosti. Postupně si tanec oblíbily i ženy.

My jsme tančili sestavu složenou z osmi kroků. Propojili jsme kroky příběhem, který vyprávěl o tom, "jak se nám úspěšně dařilo prodávat své zboží na trhu" a "jak jsme se snažili ukázat, že právě naše zboží je to nejlepší".

Na následujícím videu tančí tři (podotýkám rodilí) tanečníci tanec Djansa. Můžete se podívat, jak vypadá v tradičním africkém podání 3. krok naší sestavy (s krycím názvem "stavění prodejního stánku"). Tento krok najdete ve videu hned na začátku. Zhruba uprostřed videa je jen ve zkrácené verzi vidět 7. krok naší sestavy, který v našem tanci symbolizoval radost z úspěšného prodeje. Můžete se podívat, že se tanečníci skutečně pohybují dopředu, ačkoliv dělají výrazný krok jednou nohou vzad:) Na závěr videa je nádherná ukázka "šofé", závěrečného kroku, který se postupně zrychluje.

https://www.youtube.com/watch?v=0UBF9ygd7Yw

Na tomto videu si můžete poslechnout písničku, k tanci Djansa, kterou jsme se ale neučili. Z naší sestavy zde najdete 2. krok naší sestavy (symbolizující "příchod na trh"), tanečnice jej na videu tančí jako třetí v pořadí, ruce ale používají jinak, než v naší sestavě. Dále si můžete zopakovat 6. krok naší sestavy (při kterém jsme se snažili "prodat poslední zboží na stánku"). Tento krok je na videu jako druhý v pořadí, tanečnice nedělají ale tak výrazný zákrok, jako jsme použili my a ruce tančí také ve změněné úpravě.

https://www.youtube.com/watch?v=Sm96NEopx9s

Rytmus Djansa pro bubeníky je možno najít zde:

http://www.paulnas.eu/wap/djansa.html

Tanec jsme proložili Guinejskou písní Balakulanya, která se zpívá při svatbách a zaměřuje se na podstatu mateřství a touhu žen po dítěti. Píseň můžete najít nahranou zde http://tiditade.cz/mp3_ke_stazeni_zdarma.php. Uvedu pouze fonetický zápis (výslovnost) textu písně v češtině:

Balakulanya, de na fisa,

keme ta je nso de na,

i ba keme ke den kele sonko di,

keme ta je nso de na.

Text písně Blakulanya v obměněné podobě v původním znění a zápis pro bubeníky můžete najít také zde http://www.paulnas.eu/wap/balakul.html

Celou fotogalerii z workshopu najdete zde:

Dotazy k workshopu zasílejte prosím na e-mail khudova@gmail.com nebo tel. 728572184.